ÚVOD
ČÁST 1. Charakter člověka – DEFINICE
ČÁST 2. Charakter člověka – PRINCIPY
ČÁST 3. Naše současnost a minulost
ČÁST 4. Co tedy můžeme dělat ?
ČÁST 5. Charakterové vlastnosti
ČÁST 3.
Co se děje kolem nás
Žijeme v době, kdy je v našem státě nebývalý blahobyt. Od roku 1989 jsme udělali neuvěřitelný skok kupředu. Nestojíme fronty na toaletní papír ani na banány nebo pomeranče. Máme svobodu. Máme přebytky. Věda a technika udělala pokrok, jaký jsme netušili. Po této stránce za necelých 30 let je to opravdu ohromné zlepšení a pokrok vpřed.
Na druhou stranu bychom ale neměli žít jenom v opojení všech možných úspěchů a vymožeností, a měli bychom být otevřeni a schopni reflexe, co v pořádku není a co se dokonce zhoršuje. Takže k naší době musíme přidat též následující položky, kdy:
- chování dětí ve školách se markantně zhoršuje (starší učitelé jasně vidí rozdíl mezi generacemi)
- na silnicích méně a méně řidičů dodržuje silniční pravidla
- u politiků roste agresivita, arogance a nečestnost
- rozvodovost od roku 1955 trvale roste a je dnes přibližně na 50% (ale těch 50% je navíc ze stále se snižujícího počtu uzavřených manželství)
- pod články na internetu rostou počty neuvěřitelně nenávistných, násilných a vulgárních příspěvků
- kvůli rozšiřující se nečestnosti začínáme mít univerzální nevíru a nedůvěru v podstatě v cokoli
- díky desinformačním médiím a manipulačním kampaním roste zmatek, chaos a rozdělování společnosti; růst pocitů „vždyť je to všechno jedno, lžou a kradou všichni“, pocitů beznaděje „a kdo má tedy vlastně pravdu ?“
- zatímco se topíme měsíc po měsíci v nových cizích slovech, abychom zůstávali „in“, ztrácíme schopnost definovat základní lidské hodnoty, které jsou s námi po tisíciletí
- ve společnosti se stále více obrací naruby základní charakterové vlastnosti: arogance je obdivuhodná, zatímco pokora je hloupá a slabošská a podobně
T.G. Masaryk v Ideálech Humanitních (str. 11) píše: „Že naši obroditelé takový důraz kladli na humanitní prvek osvícenský, … - osvícenost, osvěta, vzdělání bylo heslo národa, probírajícího se z duchovní a mravní temnoty.“
- uvědomovala si masa, střední vrstva lidu, že potřebuje dovzdělat ?
- uvědomuje si dnešní naše střední vrstva to samé ?
- nežili možná tenkrát ve většině v přesvědčení, že vše potřebné již znají ?
- nežije naše většinová společnost ve stejné iluzi dnes ?
- jsme jako národ nyní osvícený, vzdělaný a máme jasno, nebo žijeme v duchovních a mravních mrákotách, aniž bychom si to příliš uvědomovali ?